Programy mentoringowe to coraz popularniejsza metoda na zwiększenie produktywności i zadowolenia w miejscu pracy. W wielu organizacjach stają się także narzędziem umożliwiającym realizację założonych celów. W jaki sposób wygląda i na czym polega mentoring w biznesie? Oto garść najważniejszych informacji.

Co to jest mentoring biznesowy?

Mentoring to proces rozwojowy zachodzący między dwiema stronami – mentorem oraz podopiecznym. Jego ideą jest rozwój zawodowy, który dla każdego podopiecznego może oznaczać coś innego – czy to założenie własnej działalności, czy awans, czy zmianę branży. To właśnie na podstawie pożądanego celu mentor dobiera dla swojego ucznia konkretne metody, działania oraz techniki, które mają rozwijać jego kompetencje. Mentorem może zostać osoba, która posiada doświadczenie biznesowe oraz wiedzę z zakresu psychologii zachowań. Jego działania są nadzorowane przez superwizora. Poprzez odpowiednio dopasowane pytania i ćwiczenia, mentor pomaga uczniowi odkrywać jego ambicje, pasje, cele i potencjał.

Co składa się na mentoring biznesowy?

W jaki sposób przebiega proces mentoringu biznesowego? Wszystko zależy oczywiście od wybranego nauczyciela lub firmy świadczącej tego typu usługi. W Los Mentores nauka odbywa się na kilku płaszczyznach. Są to:

 • Indywidualne sesje mentoringu
  Cykl indywidualnych spotkań jeden na jeden, które są dopasowane specjalnie do potrzeb i wymagań podopiecznego. Pozwalają na większą personalizację i skupienie się na kliencie.
 • Szkolenia/warsztaty
  Cykl spotkań odbywających się w małych grupach. Stanowi dobry wybór dla tych, którzy chcą usprawnić swoje umiejętności interpersonalne.
 • Webinary/przemowy
  Inspirujące spotkania w dużych grupach, w trakcie których mentor dzieli się swoją wiedzą na temat biznesu w formie przemowy czy wykładu. Tematy i zagadnienia dopasowane do kultury i potrzeb danej organizacji.

Każda z powyższych form mentoringu ma swoje indywidualne zalety. Taki podział pozwala na dobranie konkretnej metody nauki do preferencji i potrzeb klienta.

Mentoring biznesowy – dlaczego warto?

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z mentoringu biznesowego? Oto główne korzyści, jakich możesz się spodziewać:

 • pomoc w określeniu celów zawodowych lub ustaleniu dalszej ścieżki kariery;
 • rozwój umiejętności interpersonalnych;
 • lepsza zdolność radzenia sobie z problemami w miejscu pracy;
 • większa świadomość własnego potencjału i tego, jak go wykorzystać do osiągnięcia wyznaczonych celów;
 • zwiększona motywacja, konsekwencja i determinacja.

Mentoring stwarza przestrzeń dla bezpiecznej komunikacji, która pozwala wspiąć się na wyższy szczebel – nie tylko kariery, ale samorozwoju i zadowolenia z pracy.

Mentoring formą szkolenia dla IT

Z mentoringu może skorzystać pracownik każdej branży. Bardzo często są to menedżerowie i liderzy z branży IT. Firma Los Mentores prowadzi mentoring w formie online przeznaczony dla liderów w strukturach IT, który pozwala im na optymalizację ścieżki kariery. W tej gałęzi skupiamy się głównie na rozwoju tzw. umiejętności miękkich. Uczymy radzenia sobie ze stresem, konfliktami i presją czasu, a także pracujemy nad komunikacją i umiejętnością pracy w grupie. Pokazujemy też, jak delegować zadania, motywować innych do działań oraz lepiej zarządzać czasem.

Mentoring biznesowy to świetny sposób na dynamiczny i świadomy rozwój w środowisku pracy. Skorzystać z niego mogą przedstawiciele najróżniejszych branż, ale coraz więcej osób zauważa, że mentoring jest atrakcyjną formą szkolenia dla IT. Jeśli działasz w tym obszarze i zastanawiasz się nad zainwestowaniem w program mentoringowy, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Los Mentores.